TORUABI
MÕNDAGI VEE KVALITEEDIST, VEEMÕÕTJATEST JA VEEFILTRITEST
Toruabi tuleb appi ka siin.
Mida puhtam on meie igapäevane joogi-ja tarbevesi, seda tervemad ja paremas toonuses oleme me ise ja seda efektiivsemalt töötavad meie majapidamises vett tarvitavad kodumasinad.
Eestis on vesi enamasti puhas, joodav ja hea maitsega. Küll aga on vesi Eesti erinevates piirkondades väga erinevate omadustega: lõuna pool sisaldab põhjavesi palju rauda ja mangaani, Lääne-Eestis fluoriide. Valdavalt on aga Eesti põhjavesi kare, seda põhjustab vees olev lubjakivi.

KIRJUTA MEILE
Veefilter garanteerib puhta vee
Ehkki Eestis on vee kvaliteet väga hea ja puhastusjaamast tulev vesi puhas, läbib see enne kodusesse kraani jõudmist hulga torusid. Eeskätt vanematest torudest korjab vesi endaga kaasa nii lubjaosakesi kui rauasodi, mis ummistavad segisteid ja tekitavad kodumasinatesse katlakivi.
Seetõttu võiks koduses majapidamises kasutada vee puhastamiseks filtrit, mis vähendab nende osakeste sattumist nii joogivette kui ka vett tarbivasse kodutehnikasse, tagades nende pikaajalise töö.
Valikut aitab teha toruabi. Eesti vesi on paratamatult lubjarikas ning tekitab aja jooksul erinevate kodumasinate küttekehadele katlakivikihi, mis muudab kütteelemendi töö ebaefektiivseks ning halvemal juhul lõhub selle. Katlakivi ohustab kõiki vett tarbivaid kodumasinaid, mille küttekeha soojendab vett üle 65 kraadi. Katlakivi teket aitab vältida spetsiaalne lubjakristalle lõhkuv veefilter.
Veefiltrite valik on kaasajal suur ja kõigil neil erinev puhastusvõime. Kõige sagedamini kasutatakse mehaanilisi filtreid, mis eemaldavad veest raua- ja liivatükid. Niinimetatud tavalised filtrid ei paranda aga joogivee maitset. Selleks on olemas eraldi filtrid, millel on söe- ja hõbedalisand ja mis võtavad veelt näiteks kloorimaitse. Samuti kasutatakse antibakteriaalseid filtreid, mille puhastavad omadused on suuremad.
Hüva nõu veefiltrite kasutamise ja paigaldamise kohta oskab teile kindlasti anda kogemustega santehnik ehk
toruabi.
VEEMÕÕTJAD JA NENDE VAHETAMINE
Veemõõtja on näidikuga mõõtevahend, mis aitab meil teada saada, kui palju me vett kulutame ja kui palju selle eest iga kuu maksma peame.
Enamikes korter- ja eramajades on põhilised veemõõtjad paigaldanud vee-ettevõte. See tähendab, et sama ettevõte tegeleb edaspidi ka veearvesti hooldamise ja perioodilise taatlemisega.
Kui eramajades on vee-ettevõtte paigaldatud veearvesti ühtlasi ka põhiline veearvesti, siis kortermajade korterites on veel vahearvestid eraldi külmale ja soojale veele. Nende korrasoleku eest vastutab korteri omanik või korteriühistu. Korteriomanikuna on teil alati mõistlik oma majapidamise veekulu teada - see kipub sama inimeste arvu ja tarbimisharjumuste juures kuust-kuusse üsna sarnane olema, välja arvatud pikemad puhkuseperioodid, kui viibite korterist eemal. Kui veetarbimises on tekkinud järske muutusi, tuleb kahtlustada veemõõtja riket.
Uue veemõõtja paigaldamine on odavam ja otstarbekam kui vana taatlemine
Suuremates korteriühistutes tehakse veemõõtjatele ka pistelist kontrolli, mille käigus vaadatakse üle veemõõtja plomm ning hinnatakse veekulu korterite põhiselt. Kui veemõõtjad on vananenud, tekib nii korteriomanikel kui ka ühistutel pahatihti küsimus, kas kasulikum on tellida vanade mõõtjate taatlemine või lasta need vahetada uute vastu. Kõige pädevamat nõu saab anda toruabi, kes tuleb kohale ja hindab olukorda. Suures plaanis võib aga öelda, et uute veemõõtjate paigaldamine kipub olema nii rahaliselt kui ajaliselt mõistlikum.
Taatlemine on üsna ajakulukas protsess ning võib ka juhtuda, et vana veemõõtjat ei olegi võimalik taadelda ning tellijal tuleb tasuda nii taatlemise kui ka uue mõõtja paigalduse eest. Samuti ei kehti taadeldud veemõõtjale enam garantii, mis uuele mõõtjale alati tehase poolt tagatud on.
Korteriühistud võiksid kaaluda ka digitaalsete kaugloetavate veemõõtjate paigaldamist. Nende hind on küll tavalisest veemõõtjast kallim, kuid need mõõdavad veekulu täpsemalt ning välistavad valeandmed ja hilinenud näitude esitamisest tekkinud vead. Samuti on digitaalsed veemõõtjad tavalistest vastupidavamad, kuid iga viie aasta tagant tuleks neid lasta kontrollida kompetentsel torutööde ettevõttel.