SANTEHNILISED TÖÖD
TALLINNAS
MILLINE TUALETIPOTT VALIDA, KUIDAS SEDA PAIGALDADA JA HOOLDADA?
Santehniliste tööde hulka kuuluba ka uue WC-poti paigaldamine. WC-poti paigaldamine pole tavapäraste koduste remonditöödega harjunud inimesele kindlasti üle jõu käiv, kuid erinevaid aspekte, mida seejuures silmas pidada, on siiski üllatavalt palju.
Esmalt: milline pott valida?
WC-poti valimisel tasub tähelepanu pöörata eeskätt kahele asjale: poti veetarbimisele ja sellele, kui mugav on seda puhastada ja hooldada.
Suures plaanis võib WC-potid jaotada tagant- ja altjooksuga pottideks. Tagantjooksuga poti puhul on toru suunatud taha ja tuleb ühendada seinas oleva kanalisatsioonitoruga, altjooksuga pott aga paigaldatakse WC-põrandas olevale kanalisatsiooniavale. Traditsiooniliste põrandale toetuvate pottide kõrval on tänapäeval üha enam levinud seinale kinnitatavad potid, mille puhul loputuspaak asub samuti seina sees.
KIRJUTA MEILE
Seinasisese loputuskastiga potid on oma hinnalt küll palju kallimad, kuid teevad samas ruumi koristamise märksa mugavamaks, kuna pott ei toetu põrandale ja mustus ja tolm ei saa selle ümbrusse koguneda.
Potti valides tasuks samuti mõelda sellele, kas võtta kahe- või ühesüsteemne pott. Kuna keskkonnasäästlikkus ja rahakotisõbralikkus on mõlemad olulised, valitakse üha enam kahesüsteemseid potte.
Samuti tasuks tähelepanu pöörata veel ühele asjaolule, millele WC-potti valides enamasti mõeldagi ei osata. Nimelt on üks sagedasemaid WC-potiga seotud olmeprobleeme see, et poti loputuskast kipub väljastpoolt niiskeks minema. Niiskumise peamiseks põhjuseks on loputuskasti voolava vee ja vannitoa temperatuuride erinevus ning selle vältimiseks on parim lahendus kahekihilise loputuspaagiga pott. Seda tuleks juba potti ostes silmas pidada.
WC-poti paigaldamine
Kõige lihtsam on WC-poti paigaldamiseks võtta ühendust mõne santehnliste töödega tegeleva ettevõttega ning leppida kokku sanitaartehniku visiidis. Kui teil on aga aega, pealehakkamist, mõningane kogus tööriistu ja olete harjunud koduste olmeküsimustega enamasti ise tegelema, siis tulete poti paigaldamisega ka iseseisvalt toime.
WC-poti kanalisatsioonitorustikuga ühendamiseks võib teil vaja minna plastikust torupõlvi. Ehituspoodides müüakse 90-, 45- ja 22-kraadiste nurkadega torupõlvi, mida võib tarvis olla näiteks siis, kui on vaja potti mingil põhjusel kanalisatsioonitoru asukohast veidi eemale nihutada. Kui kanalisatsioonitoru ja WC-poti toru kõrgused erinevad, aitab probleemi lahendada ekstsentrikumansett, mis pannakse sobiva nurga all WC-poti ja kanalisatsioonitoru vahele.
Kui torude ühenduskoht vajab tihendamist, siis võiks selleks kasutada sanitaarsilikooni, mis garanteerib hermeetilise ühenduse ja talub hästi kasutamist niisketes tingimustes. Kui WC-pott ei ole valge, vaid mõnda muud värvi, siis leiab kauplustest silikooni ka erinevates värvitoonides. Kindlasti aga ei tohiks tihendamiseks kasutada montaaživahtu, kuna selle paisumist ei saa kontrollida.
Pärast torustikuga ühendamist tuleb pott kindlalt põranda külge kinnitada. Poti alumises servas on selleks neli ava, kuhu kinnituvad kruvid. Kui tegemist on ilma põrandakütteta tualettruumiga, on poti kinnitamine lihtne. Vajadusel võib põranda konaruste tasandamiseks kasutada ka põranda ja poti vahele pandavat tihendit, mille poti alt välja paistev osa pärast poti paika saamist ära lõigatakse.
Kui tualettruumis on põrandaküte ning küttekaablite asukoht ei ole päris kindlalt selge, kasutage poti kruvidega kinnitamise asemel silikooni. Sel juhul ei ole vaja ka eraldiseisvat tihendit. Kindlasti ei tohi silikooniga koonerdada ning tööruum peab olema tolmuvaba.
WC-pottide puhul, mille loputuskast asub seina sees, soovitame paigaldamiseks kohale kutsuda pädev santehnik, kuna seina sees paiknevate ühenduskohtade kvaliteet on ülioluline ning hilisem vigade likvideerimine äärmiselt tülikas ja kallis.
Sanitaartehniku poole tuleks pöörduda ka siis, kui juba kasutuses oleva WC-potiga esineb probleeme. Näiteks jookseb vesi loputuskastist potti ka siis, kui vett ei ole tõmmatud, survevoolik tilgub vms. Pädev santehnik selgitab välja probleemi põhjuse ja oskab seda lahendada.