KAS SINU TORUSTIK VAJAB
UUENDAMIST
Kuigi iga majasisese torustiku regulaarne jälgimine on oluline, on see veelgi olulisem, kui elad vanemas hoones. Torustiku vananedes hakkab tekkima mitmeid probleeme. Näiteks on 30 aastat vanade majade torustik ilmselt poolenisti täidetud rooste, katlakivi ja muu sellisega. See tähendab, et veele seal palju ruumi pole ning ummistused võivad kergelt tekkida. Lisaks tähendab see ka vee kvaliteedi langust.
Koduste sanitaarprobleemide hooleta jätmine võib põhjustada äärmiselt kulukaid kahjustusi tulevikus, mistõttu on oluline kodusel torustikul silm peal hoida. Majasisene torustik tasub välja vahetada enne, kui on liiga hilja. Õnneks on majasisese torustiku vahetamine lihtsam, kui see esialgu tundub. Kogenud torumees saab sellega üsna kiiresti hakkama ning ajutiselt majast välja kolimiseks pole põhjust.
Öeldakse, et metalltorude eluiga on umbes 20-30 aastat. Pärast seda tuleks torud välja vahetada. Kuna erinevates piirkondades on kraanivee mineraalide sisaldus erinev, võib mõnes piirkonnas torustik palju kiiremini läbi roostetada. Ka kergelt happeline kraanivesi võib ajapikku torudele kahjulikult mõjuda ning põhjustada nende lagunemist või lekkimist.
Kas oma koduse torustiku heaolu on võimalik iseseisvalt hinnata? Jah, on paljugi asju, mida võiksid aeg-ajalt kontrollida.
Torustiku kontrollimisel vaata üle ka need alad oma kodus, mille peale sa tavaliselt ei mõtle, nagu näiteks kelder. Et saada aimu, kas sinu kodune torustik vajab parandamist või asendamist, otsi järgmiseid vihjeid:
KIRJUTA MEILE
Torustiku lekkimine
Torude lekkimine on ilmselge näide sellest, et torustik vajab uuendamist. Isegi väikseim leke võib olla hoiatuseks, et sinu torudes on midagi valesti ja need tuleks välja vahetada. On enam kui tõenäoline, et sinu majasisene torustik on sama vana, kui maja ise ning selle olukord ainult halveneb ajapikku.
Mõned lekked võivad olla silmale nähtamatud. See tähendab, et pole näha vett, mis torudest välja tilguks, kuid torud eraldavad siiski niiskust, mis omakorda võib tekitada hallitust ja seinade mõranemist. Selle märkamiseks jälgi ka torustikku ümritsevaid seinu ja piirkonda.
Hallituse tekke seinadel või põrandal võib tähendada aga seinasiseste või põrandaaluste torude lekkimist. Torustiku lekkimisest võib anda aimu ka värvi muutus laes või seintes ning seintesse tekkinud mõrad.
Torude korrosioon
Lisaks lekkimisele on metalltorude puhul suureks mureks korrosioon ehk torustiku roostetamine. Torude roostetamisest võib anda aimu näiteks kraanivee värvi muutus või rooste tükid vees. Rooste mõjutab kraanivee maitset ning muudab vee karedaks. Kare vesi põhjustab omakorda katlakivi. Uued ja roostevabad torud aitavad seega ära hoidma mitmeid probleeme, mida tekitab katlakivi kodumasinates nagu veekeetja, pesumasin, nõudepesumasin, jne.
Broneeri torumehe kontrollvisiit
Kindlaim viis oma koduse torustiku kontrollimiseks on aga kutsuda professionaalne torumees. Etteplaneeritud visiit on sanitaartehniku hinnakirja järgi alati soodsam, kui erakorraline väljakutse, eriti kui sellele lisandub öötariif. Kui sinu kodune torustik on vanem kui 5 aastat, tasub vähemalt kord aastas broneerida torumehe visiit ning lasta tal kontrollida kas kõik toimib nii nagu peab. See aitab ära hoida ebameeldivaid ja väga kulukaid üllatusi tulevikus.
Torustiku hooldamine
Torustiku jälgimine on küll oluline, kuid sama oluline on ka torustiku hooldamine. Katlakivi, rooste ja ummistuste ärahoidmiseks tasub kodust torustikku aeg-ajalt puhastada sooda ja äädikaga. Kahjuks on seda võimalik teha vaid äravoolutorude puhul. Kui sinu maja torustik on vanem kui 20 aastat tasub hakata mõtlema torustiku uuendamisele isegi siis, kui hetkel veel ühtegi ohumärki näha pole. Vananenud torustik võib põhjustada tõsiseid probleeme, mida on kindlasti targem ennetada.